Náš příběh

FARMA HRMA

Rodinná farma zaměřená na chov masného skotu a drůbeže


Naše farma se nachází uprostřed malebné vesnice Dohnalova Lhota nedaleko města Sedlčany.

Jsme rodinná farma, která hospodaří na 10ha luk a pastvin. Věnujeme se chovu masného skotu a drůbeže. Drůbež chováme na produkci vajíček i masa. Naším cílem je hospodařit v souladu s přírodou a zajistit welfare zvířat.

S chovem masného skotu plemene Highland jsme začali v roce 2015. Na tomto plemeni se nám líbila jeho nenáročnost a odolnost, možnost chovat ho co nejpřirozeněji celý rok venku a v neposlední řadě kvalita masa. Více o plemeni se níže.

Náš chov začal nákupem dvou jalovic - Violy a Berty. Holky se v brzké době dočkali i kvalitního plemeníka - Blandocha z Branišova ( prostě Richard). Základ stáda by tedy byl...

Narodila se nám první telátka a my přikoupili další dvě jalovičky - Sofii a Stelu. Ať se nám ten Richard nefláká :-). Během několika prvních roků jsme telátka prodávali jinému chovateli či vyměnili, nějakého býčka si vykrmili na maso a získávali zároveň i cenné zkušenosti s tímto plemenem.

Dlouhou dobu naše stádo tvořilo 6 matek (kromě výše zmiňovaných přibyla černá Jasněnka a Žofka), jalovice Bibi a Saša, náš Richard a několik býčků na výkrm.

Na podzim roku 2021 jsme začali budovat náš sen - faremní bourárnu hovězího masa. Práce nám šla od ruky, ale byrokracie byla zdlouhavá a tak se nám bourárnu podařilo oficiálně otevřít až koncem roku 2022. Mezitím jsme rohaté stádo rozšířili o několik dalších kravek, které rozšířili Richardův harém. Letos se tedy můžeme těšit na 12 telátek, a to už bude pěkná banda "chlupáčů" :-).

A jak už to na každém statku bývá, to by bylo, abychom zůstali jen u jednoho druhu zvířat. Snad skoro na každém vesnickém dvorku pobíhá nějaká ta slepice či jiný druh drůbeže. I nám pobíhalo po zahradě několik slepic. A tak jsme přišli s myšlenkou proč nedopřát kvalitní domácí vajíčka i těm, co žádný vesnický dvorek nemají....

Tak jsme neváhali a postupně rozšířili naše hejno slepiček na současných přibližně 100 kusů. Všechny ty naše slepičky chodí do kurníku pouze na noc, snést nám vajíčka a jinak si běhají pěkně venku po trávě, užívají sluníčka, popelí se v prachu a ze země vyhrabájí dobroty do zobáčku.

Postupem času k slepičkám přibyla brojleří kuřátka, která při kvalitním domácím krmením (bez přídavků kdejakých růstových hormonů a antibiotik) nám poskytují zdroj výborného drůbežího masa. A to prostě chutná!!!

Jelikož jsme to prostě my, tak se na statek přivezla kachňátka a pak housátka a nakonec i ty krůtičky. Většinu drůbeže si přivezeme jako 1denní drobečky a u nás vykrmíme do požadované velikosti. Jestli jste již u nás někdy byli, tak už víte, že od jara do podzimu je u nás prostě veselo.

Veškeré produkty z farmy si můžete po domluvě s námi zakoupit u nás formou prodeje ze dvora. 

Náš skot

HIGHLAND

SKOTSKÝ NÁHORNÍ SKOT


Skotský náhorní skot patří mezi extenzivní masná plemena. Původ se odvozuje od keltského dobytka oblasti severozápadní Skotské vysočiny.

Toto plemeno dnes můžeme nazvat genovou rezervou. Nebylo totiž vystaveno moderním selekčním postupům a v nezměněné formě se chová již od 18. století. Tvrdé horské podmínky, skromná pastva a celoroční volný pohyb v přírodě ovlivnily konstituci a zdraví těchto zvířat. Zvlášť ceněná je vysoká odolnost, otužilost a nenáročnost.

Pro Skotský náhorní skot je typická krátká široká hlava s dlouhými rohy, mohutný trup na krátkých končetinách a dlouhá hustší srst s diferencovanou podsadou a pesíky. Také oči jsou překryty splývavou srstí.

Nejrozšířenější zbarvení je červené od světlé až po tmavou hněď, dále černé a vzácnější bílé. Výška kohoutku u dospělých krav je 115-130 cm, u býků se pohybuje v rozmezí 120-140 cm. Hmotnost krav činí 450-550 kg, býků 700-850 kg. Svým vývojem je plemeno řazeno mezi pozdní, první otelení se doporučuje nejdříve ve 3. roce. V letním období dosahují mladá zvířata přírůstku více než 1kg/ks/den, v zimním období se vlivem sníženého metabolismu pohybuje přírůstek mezi 0,2-0,4 kg/ks/den. Porážkové váhy 350-400 kg dosahují zvířata ve dvou letech.

Velmi cennou vlastností jsou bezproblémové porody a vynikající mateřské vlastnosti. Narozená telata se vyznačují velkou životaschopností a samostatností. Porody probíhají ve stádě, dospívající telata není nutno oddělovat ani jim poskytovat zvláštní péči.